قطعنامه جدید علیه خشونت‌های جنسی در جنگ

شورای امنیت سازمان ملل با تصویب قطعنامه‌ای جدید در زمینه خشونت‌های جنسی در زمان جنگ، پایان عفو عاملان این جرایم و محاکمه آن‌ها را خواستار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، 15 عضو شورای امنیت پس از انجام مذاکراتی در مورد صلح، امنیت و زنان به طور متفق‌القول قطعنامه 2016 را صادر کردند که بر لزوم انجام تحقیقات موثر و دقیق در مورد خشونت‌های جنسی و مجازات‌ مجرمان به عنوان اقدامی برای جلوگیری از وقوع این جرایم تاکید می‌کند.
 
شورای امنیت با تصویب این قطعنامه اعلام کرد که خشونت‌های جنسی در زمان جنگ نه‌تنها بر زنان و دختران زیادی تاثیر می‌گذارد، بلکه مردان و پسران را نیز در برمی‌گیرد.
 
در این قطعنامه همچنین آمده است که به عمل آوردن اقدامات موثر در جهت جلوگیری از وقوع این جرایم و پاسخ به آن‌ها می‌تواند موجب آرامش و امنیت بین‌المللی شود و مشارکت زنان برای دستیابی به این هدف امری ضروری است.
 
این شورا همچنان تاکید کرده است که برای جلوگیری از وقوع چنین جرایمی نیازمند اطلاعات به‌موقع، قابل استناد و مطمئن هستیم. به همین جهت دبیر کل سازمان ملل و اعضا کوچکتر آن باید به روند تهیه گزارش و جمع‌آوری اطلاعات و خشونت‌های جنسی در زمان جنگ سرعت بخشند.
 
بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل در آغاز این مذاکرات اظهار کرد که خشونت‌های جنسی در هر کجا و در هر زمانی که به وقوع بپیوندد یک جرم زشت و رذیلانه است و باید در همین اندازه مورد خشم و واکنش از سوی جوامع مختلف قرار گیرد. برای برخورد با این اتفاقات نفرت‌انگیز افراد دارای قدرت و نفوذ، وظیفه مهم‌تر و بیشتری دارند.
 
بان در سخنانش یادآور شد که در آخرین سفرش به جمهوری دموکراتیک کنگو شاهد زنان و دختران زیادی بوده که از سوی افراد مسلح و همه طرف‌های درگیر مورد تجاوز قرار گرفته‌اند و علی‌رغم وجود مراکزی برای رسیدگی به این قربانیان، قادر به حمایت از آن‌ها نیستند.
 
علاوه بر این نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در مورد خشونت‌های جنسی در زمان جنگ، بیان کرد: امروزه تجاوز به یک زن، کودک و حتی یک مرد بدون هزینه نخواهد بود، اما این حقیقت وجود دارد که بسیاری در دنیا برای اهداف نظامی و سیاسی افراد بی‌گناه را مورد تجاوز قرار می‌دهند.
 
وی افزود: تصمیم جدید شورای امنیت و جامعه بین‌المللی در واقع ما را در مسیر مجازات مجرمان و جلوگیری از وقوع این جرایم قرار داده است و ما باید تا وقتی که بتوانیم این جرم را ریشه‌کن کنیم و از این تصمیم حمایت کنیم.

URL : http://www.khoshyaran.ir/index.php?ToDo=ShowArticles&AID=19544